Slovo pastora – Žena jako protiva

Podle moudrých rabínů – duchovních vůdců národa, který dal světu Bibli – je vše podstatné o manželství napsáno v 1. a 2. kapitole Bible. Ty nabízí zprávu o stvoření světa. Na konci každého dne si Bůh vždy pochválí vytvořené. Pak přijde zpráva o tom, že něco není dobré.

Genesis 2:18 Hospodin Bůh také řekl: „není dobré, aby člověk byl sám; opatřím mu rovnocennou oporu.“

Ti, kteří dobře umí hebrejsky (to já nejsem), překládají ještě jinak slova ROVNOCENNOU OPORU:
Učiním mu pomoc jako jeho protějšek. (ČSP)
Učiním mu pomoc jemu rovnou. (ČEP)
Učiním jemu pomoc, kteráž by při něm byla. (BK)

Nedávno jsem zaslechl ještě jeden možný překlad do češtiny – PROTIVA.

Žena jako „protiva“, ne jako protivná, ale jako stojící naproti, protějšek vytvářející zdravé napětí. Co se tím myslí? Lidé obecně vnímají slovo „napětí“ negativně. Máme dojem, že problémy vyřešíme automaticky odstraněním napětí. Odmítáme myšlenku, že život je dynamická záležitost a vyžaduje stálé udržování. Často se nám nechce neustále investovat do vztahů. Nechce se nám riskovat pro vztah. Místo zdravého vztahu chceme od Hospodina jakýsi sáček s instantní vztahovou polévkou. Často hledáme řešení ve frázi – „hlavně klídek…“

Hospodin stvořil svět z ničeho a Zemi zavěsil na ničem… Pokud se laicky podívám na slovo NIC, pak zjistím, že celý náš svět je založen na principu vyváženého napětí (od atomu až po makrokosmos). Energie versus hmota. Říká se, že vrcholem Božího stvoření je člověk. Nejsem si jist, zda to takto vidí i Bůh.

Je zajímavé, že právě v okamžiku stvoření Bůh veřejně odhaluje, že hodlá vztah dvou polovin člověka, muže a ženy, založit na napětí. Stvořil dvě rovnocenné bytosti se zcela odlišnými systémy těla, ducha i duše. Vložil mezi oba geniální formu napětí, stvořil je jako protivy. Pokud chtějí, umí ve skvělém napětí spolupracovat, jiskřit, tvořit děti, komunikovat. Pokud jste to nikdy nezažili, zkuste posadit svoji ženu za volant vašeho auta, nebo naplánujte stěhování…

Rozdílnost muže a ženy vystihuje vtip o zbožném muži na břehu Pacifiku v Kalifornii: Bůh ho oslovil a nabídl mu splnění přání za jeho věrnost a dobrotu. Muž chvíli přemýšlel, pak navrhl dálnici na Hawaii. Bůh se vymlouval: to množství oceli a betonu, ty dlouhé piloty až na dno moře atd. Pak se zeptal, jestli by neměl něco jednoduššího??? Muž se zamyslel a pak docela rychle vypálil: „Ano, tak mi, prosím, pomoz porozumět a pochopit myšlení mojí ženy…!“ Na to Bůh: „…a ta dálnice má mít šest, nebo ti stačí jen čtyři pruhy?“

Pokud nechceme přijmout tento Boží systém, pak ztratíme i jeho dary a zůstane nám jen cosi jako „Pohoda, klídek a tabáček…“ Hospodin vložil do lidí touhu tvořit a dal nám autorská práva ke všem svým vynálezům. Je zvláštní, jak geniálně využili tento Boží vynález napětí třeba stavitelé. Když se jen rozhlédneme kolem a nad sebe například v gotickém kostele, můžeme žasnout. Každý kámen je ve vyváženém napětí vůči druhému a díky tomu můžeme stát bezpečně pod klenbou, která odolává již celým staletím a rozpíná se nad námi (i ve slově „rozpíná“ je cosi o napětí).

Všechno je to o odvaze a pokoře.

Láska je mnohem větší a odvážnější dobrodružství než plavba kolem světa.
Gilbert Keith Chesterton

O odvaze být pokornou protivou svému protějšku. O odvaze být obyčejným kamenem v Boží katedrále, který je ochotný snášet svůj díl napětí proto, aby vznikla nádherná stavba manželství a rodiny.

Petr Adame